Bár világszerte jellemző az emberek passzivitása a társadalmi, környezeti problémák megoldása terén, ez a Kádár-korszakban de-politizált Magyarországon hatványozottan jellemző. Vizsgáljuk meg tehát első körben azokat a közéleti tényezőket, szervezkedési munkavégzési lehetőségeket amik rendelkezésünkre állnak és egyúttal tárjuk fel azt is, hogy ezek miért nem érik el vagy miért csak részben érik el céljaikat. És, hogy szűkítsük a kört specializálódjunk a magyar állapotokra.
Első csoport: Politikai pártok
Abban a korban, amikor közhely a képviseleti demokrácia csődje nem szorul különösebb magyarázatra, hogy a dolgok megváltoztatására indított harc ezen frontja egyből elbukik vagy inkább meg se nyílik. Ugyanis az állapotok konzerválásában érdekelt nagytőke és ipari lobbi figurái teljes mértékben magukévá teszik a politikát. Ezen az ajtón értelmetlen kopogtatni mivel ez egy tömör falra festett ajtó képe csupán. A profi politika szintjére el se jutnak azok a progresszív alternatívát kínáló gondolatok, amik szükségesek a változás eléréséhez.
Második csoport: Verbális terroristák, politikai mozgalmak
Azok, akik a fenn említett okok miatt sohase jutnának be a parlamentbe vagy közelébe se jutnának
Akiknek nem célja a politizálás:
A fejlődés következő szintje. Az ilyen kezdeményezések terén már tudunk eredményekről beszélni viszont nem ismerünk értelem szerűen konkrét példákat, nem kapnak nyilvánosságot, sőt létüket néha szánt szándékkal maguk titkolják a zaklatás elkerülése érdekében. Azok akik belátták, hogy a politika semmi lehetőséget nem rejt magában és a terepen láttak neki a munkának. Gazdasági szövetkezetek helyi szinten persze, zöld kezdeményezések tartoznak ide. De még ez a terep is túlságosan ki van téve a haladás útjában álló erők befolyásának. Ugyan a politikában mint olyanban már nem vesznek részt de a bürokráciában igen és sokszor gabalyodnak a hivatali útvesztőkbe illetve sokszor hígulnak fel opportunistákkal akik pályázati pénzekre és konkurens vállalatok bemocskolásának lehetőségére fenik a foguk. A környezetvédelem ugyanis jó szlogen, jó támadófegyver egy konkurens vállalat ügynökei számára. Erre is láthatunk már számos példát hazánkban.
Az utóbbi kategória tagadhatatlanul a legkívánatosabb és legeredményesebb mind közül, azonban még mindig nem elég elővigyázatosak és nem elég tisztán látóak ezek a mozgalmak. Véleményemmel ezzel kapcsolatban pedig nem vagyok egyedül. Talán nem lehetetlen egy rossz irányba száguldó vonatot visszafordítani de azzal a lehetőséggel is számolni kell hogy fel se szálljunk a szerelvényre. Ez a lehetőség ugyanis birtokunkban van. A bürokráciát szükségessé tevő igényeket magunk is ki tudjuk elégíteni, nem szabad tehát semmilyen ponton érintkezni a rendszerrel amit reorganizálni kívánunk az elinduláson túl. Nem remete módjára történő elszigetelődésről beszélek hanem értelmes és célszerű önszervezésről. A jogszabályoknak és a törvényeknek se kell ellentmondani felforgató módon csupán keresni kell azokat a pontokat a jogi kiskapukat ahol a példának felhozott szerelvényről biztonságban le tudunk ugrani. Nem szabad esélyt adni tehát a hatalomnak nem szabad a bürokráciában bízni. Csak így őrizhetjük meg ötletünk, eszménk eredetiségét akármi is legyen az.
Sárkány Zsombor
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése